Acum este Vin Mai 03, 2024 12:01 am Căutare avansată

Dragi membri si prieteni

Propuneri Legislative

Dragi membri si prieteni

Mesajde MariusPanuta » Mar Oct 04, 2011 8:50 am

Buna ziua,

Dragi membri si prieteni, asa cum v-am promis si in intalnirile noastre, Asociatia
Nationala a Recrutorilor din Romania are o misiune clara: slefuirea legii care face
referire la recrutarea de personal.
Am luat hotararea ca la doua saptamani sa postam o problema legislativa din domeniul
resurselor umane, problema la care noi vom oferi si o solutie. Iar daca solutia este
sustinuta si de dumneavoastra, sa incercam prin Asociatia Nationala a Recrutorilor
din Romania sa facem ceva, adica sa schimbam problema cu soluția.


Sa incepem cu o prima problema:

Credeti ca este necesar ca un salariat la angajare sa fie obligat la 8 ore de
instruire cu privire la normele de protectia muncii? Adica 8 ore numai de instruire
cu privire la normele de protectia muncii? Iar daca el are un contract indivitual de
munca de 4 ore pe zi, la fel obligatoriu 8 ore de instruire?

Propunerea Asociatiei Nationale a Recrutorilor din Romania:

Nu credem ca este necesara aceasta durata obligatorie de 8 ore, cu atat mai mult
pentru contractele de munca cu timp partial. Din experienta mea pot sa spun ca este
suficienta o durata de 4 ore cu caracter obligatoriu. O alta propunere este aceea de
a pleda in favoarea intelegerii de catre un salariat la angajare a Contractului
Individual de Munca dar si a fisei postului, durata propusa fiind obligatoriu minim
3 ore. Cele mai multe probleme apar dupa semnarea contractelor de munca, pentru ca
angajatii nu isi cunosc obligatiile si nici drepturile.
Conchizand, vreau sa cred ca impreuna putem face ceva in sensul celor aratate mai sus.
MariusPanuta
Site Admin
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Iul 27, 2011 10:19 am

Înapoi la Propuneri Legislative

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron